March 30, 2023

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
Wszyscy wiemy, że na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać. Szczególnie gdy myślimy o naszych Największych Skarbach. Ale mimo sporej wiedzy, którą posiadamy, zdarza się, że rodzice dopuszczają się karygodnych błędów. Dyktują swój wybór ceną, odkupują używane foteliki od znajomych lub na serwisach aukcyjnych, a przy tym nie kontrolują atestów.

foteliki 15 - 36 kg
Zgadza się, wybór dobrego fotelika poważne przedsięwzięcie. Wskazane jest więc gruntownie podejść do tematu i po dłuższym zastanowieniu się zaopatrzyć się w taki model, który zapewni dziecku należyte zabezpieczenie.

Głównie, należy zadbać aby fotelik pochodził od cieszącego się dobrą opinią producenta, spełniającego wszystkie wymogi i certyfikaty. Dużo artykułów dla dziecka można kupić z tzw. „drugiej ręki”. Pomimo tego, jeśli chodzi o fotelik samochodowy (polecamy wpis na temat: zaniżone odszkodowanie z oc) zdecydowanie kupmy nowy w sklepie, ponieważ chodzi tu o bezpieczeństwo naszej pociechy. Kupując używany w komisie, lub na bazarze absolutnie nie mamy pewności czy nie uczestniczył on w przykrym zdarzeniu lub – nawet jeśli z zewnątrz wygląda dobrze – czy nie ma uszkodzeń w środku. Pamiętajmy też, że biorąc pod uwagę starzenie się materiałów z których wykonuje się foteliki, eksperci nie pochwalają używania ich przez najmłodsze dzieci w okresie dłuższym niż 5 lat od daty produkcji.

Nim wybierzemy fotelik, poznajmy kategorie, w zależności od wagi dziecka. Foteliki 0 – 25 kg, montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy zaprojektowane są dla najmłodszych dzieci. Kolejna kategoria wagowa to foteliki 9 – 36 kg (duży wybór: ) oraz foteliki samochodowe 15 – 36 kg.

Najbezpieczniejszym miejscem w aucie do montowania fotelika jest środek tylnej kanapy, jeśli jest wyposażony w pas bezpieczeństwa umożliwiający jego zamontowanie lub Isofix. Dziecko jest w odpowiedniej odległości od boków auta w chwili zderzenia bocznego. W drugiej kolejności montujemy fotelik na tylnej kanapie za fotelem pasażera. Podążając drogą jednopasmową dziecko jest obok pobocza, nie przy osi jezdni, więc zmniejsza się ryzyko uderzenia, co więcej, nie nie musimy przy wysiadaniu operować fotelikiem od strony ulicy. NIE WOLNO montować fotelika na przednim siedzeniu z włączoną poduszką powietrzną – w razie wypadku grozi to utratą życia dziecka, nigdy nie zapominajmy o tym!

Bez kategorii