June 26, 2019

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
wycieczka
Każdy mechanik wie, że jednym z zazwyczaj wykorzystywanych w przemyśle samochodowym rodzajów zawieszenia tylnego jest takie, które nie przenosi napędu. Pozwala to na oszczędzenie wolnego miejsca w znajdującej się z tyłu części zawieszenia, dzięki czemu tworzy się puste miejsce na duży bagażnik.
Taki rodzaj podwozia jest często stosowanym rozwiązaniem w wypadku niewielkich oraz stosunkowo tanich samochodów miejskich.

wycieczka
Autor: Patrick Bombaert
Źródło: http://www.flickr.com
Podwozie o nazwie belka skrętna nazywane jest również jako zawieszenie półzależne. Jest to specyficzne rozwiązanie mechaniczne, ponieważ podwozia rozdzielają się na niezależne albo zależne. W wypadku podwozia niezależnego opony usytuowane na jednej osi pracują niezależnie od siebie. Zawieszenie zależne natomiast, to dwie sztywne osie, w których ruch jednego koła ma wpływ na przeciwny ruch drugiego. Taka belka to tego rodzaj podwozia, jakiego nie można zaliczać do żadnego ze wspomnianych dwóch typów.
skóra
Autor: Sivi Steys
Źródło: http://www.flickr.com
Zaletą tego rozwiązania jest prosta konstrukcja, jaka wymaga małej ilości miejsca. Drugą zaletą jest niska masa, bardzo małe zmiany w geometrii kół w trakcie używania pojazdu nawet w stosunkowo ciężkich sytuacjach. W porównaniu do osi wielowahaczowej, w belce skrętnej ma miejsce duży skok kół. Inną nie lada zaletą jest duża łatwość zamontowania oraz demontażu takiego rodzaju podwozia. Jeszcze innym atutem jest mała liczba elementów. Niestety oprócz wspomnianych zalet, tego typu typ podwozia ma także mankamenty.

Jednym z nich jest przenoszenie wstrząsów na karoserię, brak możliwości modyfikacji geometrii kół oraz to, że uszkodzenie wahacza przeważnie może się wiązać z koniecznością wymiany całej belki.
Bez kategorii