November 28, 2022

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
Każdy mechanik wie, że jednym z zazwyczaj wykorzystywanych w przemyśle samochodowym rodzajów zawieszenia tylnego jest takie, które nie przenosi napędu. Pozwala to na oszczędzenie wolnego miejsca w znajdującej się z tyłu części zawieszenia, dzięki czemu tworzy się puste miejsce na duży bagażnik.
Taki rodzaj podwozia jest często stosowanym rozwiązaniem w wypadku niewielkich oraz stosunkowo tanich samochodów miejskich.

wycieczka

Autor: Patrick Bombaert
Źródło: http://www.flickr.com
Podwozie o nazwie belka skrętna nazywane jest również jako zawieszenie półzależne. Jest to specyficzne rozwiązanie mechaniczne, ponieważ podwozia rozdzielają się na niezależne albo zależne. W wypadku podwozia niezależnego opony usytuowane na jednej osi pracują niezależnie od siebie. Zawieszenie zależne natomiast, to dwie sztywne osie, w których ruch jednego koła ma wpływ na przeciwny ruch drugiego. Taka belka to tego rodzaj podwozia, jakiego nie można zaliczać do żadnego ze wspomnianych dwóch typów.
skóra

Autor: Sivi Steys
Źródło: http://www.flickr.com

Zaletą tego rozwiązania jest prosta konstrukcja, jaka wymaga małej ilości miejsca. Drugą zaletą jest niska masa, bardzo małe zmiany w geometrii kół w trakcie używania pojazdu nawet w stosunkowo ciężkich sytuacjach.

Pasjonuje Cię tego rodzaju problematyka? Jeśli tak, to zobacz propozycję (https://www.akumulator24.com.pl/akumulatory.html) analogicznych postów, gdyż one niewątpliwie także okażą się godne Twojego zainteresowania.

W porównaniu do osi wielowahaczowej, w belce skrętnej ma miejsce duży skok kół. Inną nie lada zaletą jest duża łatwość zamontowania oraz demontażu takiego rodzaju podwozia.

Zobacz ten ciekawy tekst i odkryj więcej tutaj (https://www.motolegend.pl/oswietlenie-kierunkowskazy-motocyklowe). Na pewno nie pożałujesz. Nie zwlekaj ani chwili! Zrób to w tym momencie!

Jeszcze innym atutem jest mała liczba elementów. Niestety oprócz wspomnianych zalet, tego typu typ podwozia ma także mankamenty.

Jednym z nich jest przenoszenie wstrząsów na karoserię, brak możliwości modyfikacji geometrii kół oraz to, że uszkodzenie wahacza przeważnie może się wiązać z koniecznością wymiany całej belki.
Twój samochód