July 22, 2018

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
Nick Heidfeld
Nie każdy z nas posiada własny samochód, aby wyjechać do sąsiedniego miasta np. do lekarza. Wtedy moglibyśmy poprosić o pomoc któregoś członka rodziny, jednak powinniśmy być przygotowani na to, że taki człowiek właśnie nie będzie miał czasu.

stacja
Autor: VW
Musimy w tym czasie odnaleźć jakiś odmienny pojazd.
komunikacja miejska
Autor: Denis Bocquet
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie w naszym kraju odnotowuje się zmniejszenie ilości osób używających zbiorowego przewozu ludzi. Komunikacja miejska wcale nie jest tak znana jak to było jeszcze kilkanaście lat wstecz. Autobusami jeździ już mniejsza ilość osób, ponieważ większość stawia na wygodę oraz woli wybrać swój pojazd. Jest się w tym czasie w większym stopniu niezależnym, nie trzeba być na przystanku o określonej godzinie i czekać na zimnie na tramwaj, jaki zawiezie nas do domu. Na ten przystanek należy ponadto się jakoś dostać, co wcale nie jest takie miłe szczególnie, kiedy mieszkamy daleko od niego. Z komunikacji miejskiej zazwyczaj korzystają uczniowie, którzy muszą każdego dnia dojechać do szkoły w sąsiednim mieście.
Nick Heidfeld
Autor: kevin_art
Źródło: http://www.flickr.com
Przewóz (sklep tutaj) miejski możemy rozdzielić na drogowy i szynowy. Do drogowego zaliczamy wszystkie autobusy czy też autobusy elektryczne. Przewóz (zajrzyj koniecznie) szynowy to kolej miejska czy wszelkie typy tramwajów. W ostatnich 10 latach XX wieku przeprowadzono parę inwestycji w miejskie układy tramwajowe. Na pierwszym miejscu możemy odróżnić drogę szybkiego tramwaju w Poznaniu i w Krakowie. Nowo powstałe linie otwarto również w Elblągu czy też Grudziądzu.

Tramwaj może poruszać się zarówno po torach osadzonych w nawierzchnię, jak i po wydzielonych torowiskach z fragmentami bezkolizyjnymi. Tramwaje są krótsze oraz lżejsze niż tradycyjne pociągi, a ich budowa przystosowana jest do poruszania się po mieście. Co poniektóre z nich są również dostosowane do poruszania się po klasycznej sieci kolejowej.
Bez kategorii