November 28, 2022

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
Nie każdy z nas posiada własny samochód, aby wyjechać do sąsiedniego miasta np. do lekarza. Wtedy moglibyśmy poprosić o pomoc któregoś członka rodziny, jednak powinniśmy być przygotowani na to, że taki człowiek właśnie nie będzie miał czasu.

stacja

Autor: VW
Musimy w tym czasie odnaleźć jakiś odmienny pojazd.
komunikacja miejska

Autor: Denis Bocquet
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie w naszym kraju odnotowuje się zmniejszenie ilości osób używających zbiorowego przewozu ludzi. Komunikacja miejska (https://optitaxi.pl/) wcale nie jest tak znana jak to było jeszcze kilkanaście lat wstecz. Autobusami jeździ już mniejsza ilość osób, ponieważ większość stawia na wygodę oraz woli wybrać swój pojazd. Jest się w tym czasie w większym stopniu niezależnym, nie trzeba być na przystanku o określonej godzinie i czekać na zimnie na tramwaj, jaki zawiezie nas do domu. Na ten przystanek należy ponadto się jakoś dostać, co wcale nie jest takie miłe szczególnie, kiedy mieszkamy daleko od niego. Z komunikacji miejskiej zazwyczaj korzystają uczniowie, którzy muszą każdego dnia dojechać do szkoły w sąsiednim mieście.
Nick Heidfeld

Autor: kevin_art
Źródło: http://www.flickr.com
Przewóz miejski możemy rozdzielić na drogowy i szynowy. Do drogowego zaliczamy wszystkie autobusy czy też autobusy elektryczne. Przewóz szynowy to kolej miejska czy wszelkie typy tramwajów. W ostatnich 10 latach XX wieku przeprowadzono parę inwestycji w miejskie układy tramwajowe. Na pierwszym miejscu możemy odróżnić drogę szybkiego tramwaju w Poznaniu i w Krakowie. Nowo powstałe linie otwarto również w Elblągu czy też Grudziądzu.

Tramwaj może poruszać się zarówno po torach osadzonych w nawierzchnię, jak i po wydzielonych torowiskach z fragmentami bezkolizyjnymi. Tramwaje są krótsze oraz lżejsze niż tradycyjne pociągi, a ich budowa przystosowana jest do poruszania się po mieście.

Ten wątek Cię interesuje? Więc odsyłam tu, gdyż odnajdziesz tu ciekawe informacje na omawiane zagadnienie, które godne są zainteresowania.

Co poniektóre z nich są również dostosowane do poruszania się po klasycznej sieci kolejowej.

Twój samochód