September 21, 2023

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
Drogowy transport jest dość kosztowny, kupno i obsługa pojazdów dużo kosztuje, paliwo również do tanich nie należy, a w czasie jazdy na kierowców czeka sporo dodatkowych opłat. Jeżeli się to wszystko zsumuje, to może się okazać, że należy się czasami sporo nagłówkować, aby na takim interesie nie stracić. Największym kłopotem spedytorów są powroty bez ładunku. Zamówiony towar należy dowieźć do miejsca docelowego, które czasami może się znajdować na drugim końcu kontynentu, i do przebycia jest parę tysięcy kilometrów.

załadunek chłodni

Autor: Glen Wallace
Źródło: http://www.flickr.com

Za przewiezienie ładunku klient płaci ustaloną stawkę, która jednak z reguły nie pokrywa wydatków na powrót pojazdu do swojej bazy, i jeśli ciężarówka (pasująca do niej przyczepa ciężarowa) nie ma zapewnionego frachtu do dostarczenia w drodze powrotnej, to do takich zleceń być może trzeba będzie dopłacić.

Z tego też powodu każdej transportowej firmie powinno zależeć na tym, żeby pojazd jak najmniej jeździł zupełnie pusty, ponieważ wówczas nie będzie on przynosił on żadnego zysku, a co więcej, do takich przebiegów najzwyczajniej się jeszcze dokłada.

Niezwykle pomocne w rozwiązywaniu kłopotów z pustymi przebiegami samochodów są przeróżne wirtualne strony transportowe. Giełdy takie są z reguły międzynarodowymi serwisami, do jakich dostęp mają firmy z większości państw. Dzięki temu możliwość wyszukania zlecenia jest znacznie łatwiejsze, niż gdyby funkcjonowały jedynie na jednym rynku. Koncepcja takich stron jest niezwykle prosta.

Z jednej strony ogłaszają się kierowcy, jacy będą wracać daną trasą i mogą po drodze coś przewieźć, a kolejna grupa to firmy posiadające wolne frachty i szukające kogoś, kto ich towary dostarczy na miejsce docelowe. Przeważnie oferty dotyczą jednorazowych przejazdów, ale niekiedy zdarzają się także oferty dotyczące dłuższej kooperacji.

Bardzo dużym plusem takich portali jest szybkość wyszukiwania zleceń, kontakt między zainteresowanymi stronami jest niezwykle szybki i przedsiębiorstwo, które przykładowo posiada wolny ładunek do dostarczenia na drugi kraniec Europy bez większych problemów znajdzie przewoźnika, jaki w dobrej cenie go przewiezie.

Bez kategorii