September 21, 2023

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
Każdy posiadacz auta zaopatrzonego w mechanizm klimatyzacji nie może zapominać o jej regularnym oczyszczaniu – odgrzybianiu i napełnianiu. Należy także pamiętać, że jest ona wytworzona dla naszej wygody, podnosi wartość podróżowania, daje opcję chłodzenia rozgrzanego wnętrza samochodu w gorące pory.

samochód

Autor: dylanspangler
Źródło: http://www.flickr.com
Jest ona na pewno także pewnego typu pomocą dla kierującego, ponieważ pozwala dłużej zachować koncentrację i wygodę. Trzeba pamiętać, że cykliczne napełnianie klimatyzacji gwarantuje większe bezpieczeństwo (zobacz mercor systemy przeciwpożarowe w ofercie sklepu) poruszania się po drodze, gdyż układ ten osusza powietrze w aucie, a to w wilgotne, pochmurne dni przeciwdziała zaparowaniu szyb, które mogą zmniejszać widoczność.

Cały system klimatyzacji napełniony być powinien czynnikiem roboczym – pewnego rodzaju substancją, którą spręża kompresor, a potem wpływa do parownika, a tam już ulega rozprężeniu. W trakcie tego cyklu płyn chłodzi parownik i otaczające go powietrze z dmuchawy nawiewu w samochodzie. Potem substancja przepływa do skraplacza i oddaje ciepło zaczerpnięte z parownika. Cykl ten jest powtarzający się i owocuje ochładzaniem parownika i udostępnieniem ciepła przez chłodnicę do otoczenia – zobacz.

Czyszczenie klimatyzacji musi być przeprowadzone chociaż raz na rok. Zwane jest to również odgrzybianiem, z tego względu, że w trakcie eksploatacji klimatyzacji, w wilgotnym mechanizmie zbierają się bakterie oraz grzyby. Przyczyniają się do tego, że z nawiewów klimatyzacji ulatniają się niemiłe wonie, a tego typu powietrze może powodować różnego typu schorzenia, reakcje alergiczne dróg oddechowych i skóry. Czyszczenie klimatyzacji nie jest problematycznym procesem. Polega na dezynfekowaniu całego układu chłodzącego specjalistycznymi substancjami chemicznymi. Ich małe cząsteczki okalają parownik i dokładnie wszystkie wnęki i zakamarki nawiewów. Odmienną metodą oczyszczania jest także ozonowanie kabiny. Aby cały mechanizm działa dobrze, bezproblemowo i przynosił efekty, to wymagana jest odpowiednia wielkość czynnika roboczego – płynu w systemie (zajrzyj na stronę).

kierowca

Autor: Alexander Nie
Źródło: http://www.flickr.com
Napełnianie klimatyzacji jest wymaganym czynnikiem, jeśli chce się używać tego dobrodziejstwa, gdyż w miarę funkcjonowania ilość cieczy w przewodach się umniejsza. Wtedy cały układ przestaje działać należycie. Napełnianie klimatyzacji trzeba przeprowadzić raz w roku, a najlepszą chwilą jest okres wiosenny.
Bez kategorii