February 4, 2023

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
W dzisiejszych czasach bez pojazdu mechanicznego czujemy się jak bez kończyn. Tym bardziej młodzi mężczyźni, pragnący zaimponować kobietom, w jak najmłodszym wieku zdobywają prawo jazdy oraz zakupują sobie, na zachętę, używany pojazd samochodowy. Kiedy to pierwsze zauroczenie własnymi czterema kółkami przeminie, wtedy przychodzi czas na realizację własnych pragnień. Auto może stać się amerykańską limuzyną bądź zostać wystylizowane na mydelniczkę z czasów młodości rodziców. Miłośnicy rajdów postawią raczej na samochody sportowe.

kierownica Audi TT

Autor: amateur photography by michel
Źródło: http://www.flickr.com
Nie każdą osobę stać na zakup nowego, sportowego czterosuwu. Z reguły nastolatkowie znają już podstawy mechaniki samochodowej albo przynajmniej mają kolegę pracującego w tym zawodzie. W ten sposób, w krótkim czasie, samochód może zacząć prezentować się zupełnie inaczej, czyli na sportową modę. Karoseria pojazdu musi przejść niewielki lifting. Dodane zostaną wydatne zderzaki, a boczne, tylne szyby zostaną lekko przyciemnione. To wszystko jednakże stanowi tylko czysto obrazowy efekt (rzetelna analiza). Sportowy samochód ma nie tylko efektownie wyglądać, ale nade wszystko sprawnie wchodzić w górskie serpentyny i błyskawicznie przyśpieszać.

sportowy samochód

Autor: David Hurt
Źródło: http://www.flickr.com

Auto musi być więc sprzętowo przystosowane do szybkiej jazdy po wężowatych, a czasem także wyboistych drogach. W czym tkwi tajemnica sukcesu? Sęk w tym, aby sprężyny zawieszenia w BMW 316 były wystarczająco twarde, a samochód pewnie trzymał się jezdni, nawet podczas jazdy po dziurach, w które obfitują nasze krajowe drogi.

Jeśli omawiany temat okazuje się dla Ciebie atrakcyjny, to poczytaj tu (https://www.magazynauto.pl/porady) więcej informacji na zbliżone zagadnienia, które będą dla Ciebie bardzo pasjonujące.

Tak poważne zadanie, jakim bywa wymiana zawieszenia (klikaj), powinno się powierzyć mechanikom w stacji kontroli pojazdów osobowych i ciężarowych.

W tym przypadku oczywiście nie należy zakładać w samochodzie części wyjętych z innego pojazdu – sprężyny muszą być kupione w sklepie motoryzacyjnym i przystosowane tak do jazdy rajdowej, jak i do danej marki pojazdu samochodowego. Dopiero w tak odremontowany samochód można wsiąść bez wątpliwości i ruszyć na podbój Europy.

Przepisy bezpieczeństwa obowiązują tak w ruchu miejskim, jak i w czasie rajdów organizowanych w gronie znajomych. Szofer jest zobligowany ocenić swoje umiejętności i nie skakać się na głęboką wodę, aby nie narażać na szwank zdrowia, a nawet życia pasażerów czy przygodnych gapiów. Jak widać, przygotowanie samochodu rajdowego należy potraktować pierwszoplanowo, a odpowiednie sprężyny zawieszenia z fiata to tylko jeden z tych elementów (do zobaczenia), które bywają obowiązkowe konieczne.
Twój samochód