January 25, 2022

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
Niektórzy z użytkowników pojazdów bez przerwy wyszukują różnorodnego typu oszczędności podczas eksploatacji. Istnieją jednakowoż tego typu elementy, na których nie można oszczędzać. Jednym z nich jest przykładowo bardzo ważny dla solidności układu wtryskowego filtru paliwa. Gdy pod maską auta pracuje najbardziej nowoczesny silnik wysokoprężny z odpowiednią listwą wtryskową albo motor bezpośredni jaki ma wtrysk bezpośredni, to odłożenie w czasie wymianę filtra paliwa może skończyć się uszkodzeniem wtryskiwaczy oraz zapowietrzeniem układu paliwowego.

filtr

Autor: iowfilter.com
Źródło: iowfilter.com

Ma to związek z poważnymi kosztami naprawy. Więc jak często należy dokonywać wymiany tej części eksploatacyjnej? Jak wiemy najbardziej istotnym wyznacznikiem częstotliwości dokonywania tego zabiegu są wskazania producenta, wyszukać je można w instrukcji obsługi pojazdu. Dość często zaleca się wymianę filtra paliwa po pokonaniu od 30 tysięcy do nawet 120 tysięcy kilometrów (jest to zależne od samochodu). Jak jednak dystans, jaki pokonujemy w ciągu roku, wynosi około 10 tysięcy kilometrów, to rzeczywiście korzystnie wymienić filtr paliwa cyklicznie w każdym roku. Należy również mieć na uwadze, że w przypadku silników diesla tego rodzaju wymiany powinno się dokonywać przed każda zimą, gdyż to okres, kiedy w filtrze paliwa odkłada się najbardziej znaczną ilość wody, ciężkich cząstek oleju, ale jednocześnie parafiny. Następna zima z tego typu zanieczyszczonym filtrem może skończyć się koniecznością kosztownej naprawy osprzętu silnika. Więc już zdajemy sobie sprawę, że nie można oszczędzać na zamianie tego typu elementu i odkładać tego rodzaju czynności w czasie. Najlepiej takie filtry zaś nabywać w specjalistycznych punktach handlowych, tam również kupimy filtry hydrauliczne (polecamy stronę).

wymiana fitra

Autor: M.J.Ambriola
Źródło: http://www.flickr.com

A czy jesteśmy w stanie wykonywać tego typu zabieg samodzielnie. Jak najbardziej, lecz jedynie wtedy, gdy filtr paliwa jest w widocznym i dobrze dostępnym miejscu.

Prezentowany tekst Ci się spodobał? To odwiedź serwis zawieszenie hydrauliczne, a znajdziesz większą ilość podobnych informacji, które też będą interesujące.

W nowszych autach jest to przeważnie metalowa puszka, do której dochodzą przewody paliwowe. Niekiedy wymieniamy je całe, natomiast w niektórych autach wyłącznie jej wkład. Filtry paliwa, na przykład takie: sprawdzone filtry paliwa; bardzo często znajdują się w okolicy kielichów kolumn albo ściany grodziowej komory silnika, jednak w niektórych pojazdach starszego rodzaju może on znajdować się pod spodem auta w rejonie zbiornika paliwa albo wzdłuż przewodów paliwowych.

Twój samochód