February 4, 2023

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
Niektórzy z użytkowników pojazdów bez przerwy wyszukują różnorodnego typu oszczędności podczas eksploatacji. Istnieją jednakowoż tego typu elementy, na których nie można oszczędzać. Jednym z nich jest przykładowo bardzo ważny dla solidności układu wtryskowego filtru paliwa. Gdy pod maską auta pracuje najbardziej nowoczesny silnik wysokoprężny z odpowiednią listwą wtryskową albo motor bezpośredni jaki ma wtrysk bezpośredni, to odłożenie w czasie wymianę filtra paliwa może skończyć się uszkodzeniem wtryskiwaczy oraz zapowietrzeniem układu paliwowego.

filtr

Autor: iowfilter.com
Źródło: iowfilter.com

Ma to związek z poważnymi kosztami naprawy. Więc jak często należy dokonywać wymiany tej części eksploatacyjnej? Jak wiemy najbardziej istotnym wyznacznikiem częstotliwości dokonywania tego zabiegu są wskazania producenta, wyszukać je można w instrukcji obsługi pojazdu.

Czy masz ochotę może otrzymać link do strony akumulator 66ah, gdzie oczekują na Ciebie następne posty? Mamy nadzieję, że spodoba Ci się nowy portal.

Dość często zaleca się wymianę filtra paliwa po pokonaniu od 30 tysięcy do nawet 120 tysięcy kilometrów (jest to zależne od samochodu). Jak jednak dystans, jaki pokonujemy w ciągu roku, wynosi około 10 tysięcy kilometrów, to rzeczywiście korzystnie wymienić filtr paliwa cyklicznie w każdym roku. Należy również mieć na uwadze, że w przypadku silników diesla tego rodzaju wymiany powinno się dokonywać przed każda zimą, gdyż to okres, kiedy w filtrze paliwa odkłada się najbardziej znaczną ilość wody, ciężkich cząstek oleju, ale jednocześnie parafiny. Następna zima z tego typu zanieczyszczonym filtrem może skończyć się koniecznością kosztownej naprawy osprzętu silnika. Więc już zdajemy sobie sprawę, że nie można oszczędzać na zamianie tego typu elementu i odkładać tego rodzaju czynności w czasie. Najlepiej takie filtry zaś nabywać w specjalistycznych punktach handlowych, tam również kupimy filtry hydrauliczne (polecamy stronę).

wymiana fitra

Autor: M.J.Ambriola
Źródło: http://www.flickr.com

A czy jesteśmy w stanie wykonywać tego typu zabieg samodzielnie. Jak najbardziej, lecz jedynie wtedy, gdy filtr paliwa jest w widocznym i dobrze dostępnym miejscu. W nowszych autach jest to przeważnie metalowa puszka, do której dochodzą przewody paliwowe. Niekiedy wymieniamy je całe, natomiast w niektórych autach wyłącznie jej wkład. Filtry paliwa, na przykład takie: sprawdzone filtry paliwa; bardzo często znajdują się w okolicy kielichów kolumn albo ściany grodziowej komory silnika, jednak w niektórych pojazdach starszego rodzaju może on znajdować się pod spodem auta w rejonie zbiornika paliwa albo wzdłuż przewodów paliwowych.

Twój samochód