March 31, 2023

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
Taki przedmiot jak hak, kojarzy nam się ponad wszystko z rodzajem uchwytu w kształcie dosyć mOCno zaokrąglonej litery „C” zamocowanej do końca silnej liny, o którą to zaczepiamy różnego rodzaju łańcuchy.

haki

Autor: raneko
Później mechanizm, do którego to wspomniana lina bywa przymocowana napręża się i unosi to, do czego łańcuchy były zamocowane, a co zazwyczaj bywa niewiarygodnie ciężkie. Tymczasem rodzajów haków istnieją dziesiątki a samych zastosowań do nich jest jeszcze większa liczba.

Haki ukazują się w niewiarygodnie wielu odmianach, nie jedynie związanych wraz z materiałem wykonania, jednak również ich wytrzymałością, czy samym kształtem i formą ich zabezpieczeń. Obecnie najmocniej popularnymi odmianami haków są: haki wraz z uchem skonstruowanym ze stali węglowej lub typu stopowego malowanej, haki samozatrzaskowe ze stali typu stopowego (w wielu przypadkach występują w kilku postaciach), tak nazywane haki kontenerowe typu CWH, czy takie do skracania wraz z uchem, z przegubem malowane, tak – przejdź dalej – zwane „łańcuchowe” zrobione ze wspomnianej stali stopowej, oraz tak zwane haki obrotowe wraz z łożyskiem kulkowym, czy takie bez łożyska obrotowego. Warto tutaj po dodawać, że poza napomkniętymi przed momentem mamy możliwość również wyszczególnić tak nazywane haki do przyspawania, oraz haki posiadające mechanizm typu zwalniającego ładunek. Na sam koniec dodajmy, iż żaden hak tak naprawdę nie obejdzie się bez elementów, które go utrzymają oraz zagwarantują jego bezpieczne użycie.

Dla tego konkretnego celu ukazały się tak nazywane szakle, które umożliwią nam zupełnie bez problemowe przyczepienie haka, a także tak naprawdę umożliwią na jego odpięcie w razie jakiejś niebezpieczniejszej sytuacji, gdyby zabezpieczenie samego haka „nawaliło”.
Twój samochód