June 25, 2019

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
Porsche Cayenne
Każdy posiadacz auta wie, że do skutecznego i wygodnego wykorzystywania samochodu konieczne są rozmaite części dodatkowe. Niektóre z tych akcesoriów są niezbędne, inne służą powiększeniu wygody lub bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Ogólnie elementy te są wykonane z różnego rodzaju materiałów i tworzyw. Wiele z nich na przykład produkowanych jest z gumy lub ma gumowe akcesoria. Tworzywo to stosuje się na szeroką skalę z uwagi na jego cechy, na czele których stoi elastyczność.

autostrada
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Przy wybraniu danych mieszanek tworzyw można uzyskać efekt elastyczności połączonej z dużą wytrzymałością, co jest ogromnie znaczące w motoryzacji. Guma wykorzystywana jest więc zarówno do części koniecznych, jak na przykład opony samochodowe, jak również do elementów drobniejszych, do których zalicza się wycieraczki samochodowe lub dywaniki.

Ogumienie

W każdym samochodzie ogromnie ważną funkcję posiadają jego koła, a co z tym związane również opony. Elementy te bowiem stanowią swego rodzaju podstawę pojazdu, mają też bezpośrednią styczność z podłożem w trakcie jazdy. Musi więc cechować je bardzo wysoka wytrzymałość. Równocześnie jednak rolą opon jest efektywna amortyzacja auta, z tego powodu w tej sytuacji guma sprawdza się tak dobrze. Oczywiście nawet najtrwalsze opony po pewnym czasie ulegają zużyciu. Wtedy konieczna jest ich wymiana na nowe. Należy także wymieniać ogumienie na letnie i zimowe w zależności od pory roku. Analogicznie jak w sytuacji wycieraczek samochodowych, również w ogumieniu guma pełni funkcję gwarantującą przyczepność do podłoża, z którym się styka.

Wycieraczki do samochodu

bmw, auto
Autor: SMADE MediaCompany – MediaGalleria
Źródło: http://www.flickr.com

Elementem samochodu, w którym guma także posiada ważną rolę, są wycieraczki samochodowe. Dzięki wykorzystaniu gumowego elementu wycieraczka bardzo mocno przylega do czyszczonej szyby, w ten sposób możliwe jest też skuteczne pozbywanie się z szyby wody i zanieczyszczeń. Jako że guma nawet szybko się zużywa, konieczne jest systematyczne sprawdzanie jej kondycji w wycieraczkach. W sprzedaży znajdują się rozmaite elementy tego typu, pojawiające się w różnych wielkościach, należą do nich przykładowo wycieraczki samochodowe 530 mm (wycieraczki do samochodu 530/530 mm).

Bez kategorii