February 4, 2023

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
Jednym z najbardziej istotnych wynalazków ludzkości była lodówka sprężarkowa. Umożliwiła ona na bezproblemowe przechowywanie żywności a także leków i to przez długi czas. Później ktoś mądry jednakowoż wpadł na pomysł, by takie coś móc instalować w samochodzie, żeby pasażerom lepiej się podróżowało jak jest upalnie. Od tamtej chwili trudno sobie wyobrazić jeżdżenie samochodem bez klimatyzacji.

W taki sposób powstała klimatyzacja, jaka dzisiaj uważana jest za jeden z najbardziej ważnych elementów, jaki dba o nasze bezpieczeństwo. Właśnie tak, chodzi o bezpieczeństwo, gdyż nikogo na pewno nie musimy przekonywać, jak ciężko zachować koncentrację w temperaturze więcej niż pięćdziesiąt stopni Celsjusza. Ponadto, klimatyzacja osusza powietrze, a to uniemożliwia parowanie szyb w aucie. Jak właściwie funkcjonuje klimatyzacja (wentylacja kielce) – oferta: ofertę -> oferta: . Tak samo jak lodówka. Wygląda to tak, że w komorze silnika znajduje się sprężarka, dzięki jakiej gaz zamienia się w ciecz.

nowy rodzaj wentylatorów SPAL

Autor: http://www.inter-instal.com/
Źródło: http://www.inter-instal.com/

Wędruje ona do chłodnicy, a stamtąd przedostaje się do parownika. Tu ulega rozprężeniu więc ze stanu ciekłego zmienia się w gazowy. Towarzyszy temu zjawisku naturalnie spadek temperatury. Jest oczywiście kilka kłopotów z eksploatacją klimatyzacji. Bardzo ważne to kłopoty mechaniczne, rodzaju zdrowotne. Co tak naprawdę jest w stanie się popsuć w układzie klimatyzacji? Najczęściej pojawia się brak szczelności układu klimatyzacji, a to wszystko przez korozję chłodnicy, parownika a nawet samej sprężarki.

Może też to wynikać z uszkodzeń mechanicznych. Nieszczelność będzie prowadziła do opróżnienia układu ze środka roboczego, natomiast przy okazji ze środka smarnego. Układ jest w rzeczywistości zabezpieczony przed pracą na sucho, lecz na początku spadku ciśnienia może prowadzić to do uszkodzenia sprężarki.

W takich okolicznościach w perspektywie pojawiają się niestety poważne wydatki. Aby sprawdzić, w jakim miejscu układ nie jest szczelny powinniśmy napełnić go czynnikiem plus barwnik UV. Jest on rozpuszczony w oleju do smarowania sprężarki, barwnik zaś widoczny jest w miejscach wycieku i widoczny jest odpowiednio w świetle UV. Dlatego też, ażeby nasza klimatyzacja miała się najlepiej trzeba wybierać jak najlepsze produkty, przykładem niech będą wentylatory Spal ( -> do: się więcej: artykuł -> ). Niezawodne i sprawdzone już w wielu okolicznościach.
Bez kategorii