November 28, 2022

Moto-wiedza przydatna każdemu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją.
Jeżeli Twoje życie jest mocno zależne od jeżdżenia samochodem albo innym pojazdem, jaki jest napędzany silnikiem spalinowym, to opłaca się na pewno przygotować sobie na zapas choćby niewielką ilość paliwa. Tego typu zbiornik na paliwo może okazać się niesamowicie przydatny w wielu sytuacjach.

Auta

Autor: Kyle Harris
Źródło: http://www.flickr.com
Może jednakże ktoś zapytać, po co taki zapas paliwa, jeśli benzyna i olej (olej do motocykla) napędowy są łatwo dostępne na stacjach (więcej w artykule)? Jednakże pamiętajmy, iż ich dystrybucja wygląda tak, iż byle strajk kierowców ciężarówek albo podobne zdarzenie jest w stanie w łatwy sposób ją zaburzyć. W takiej sytuacji jazda do pracy i zużycie cennych zapasów paliwa może nie być zbyt przemyślana, gdyż lepiej to pozostawić na ważne okoliczności. Z pewnością ma sens tankować samochód zawsze już w momencie, kiedy ilość paliwa spadnie poniżej połowy baku. Jest tak wiele stacji paliw i są powszechne dystrybutory paliwa, że nie ma z tym problemu.

Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy wybieramy się autem w dłuższą trasę oraz nie będziemy tankować w trakcie kilku najbliższych godzin. ale kiedy pojazd odstawiamy po weekendowym wyjeździe, żeby czekał na następny weekend, to musi posiadać w baku więcej, aniżeli połowę paliwa. Takim minimalnym zapasem benzyny, jest taka ilość, jaka wystarczy nam, żeby dotrzeć do naszego celu. Najlepiej jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę wyższe spalanie w nieprzewidzianych sytuacjach, przykładowo będziemy stać w korku albo też starać się ominąć taki korek polnymi drogami, gdzie na pewno będzie trzeba użyć drugi bieg. Trzeba o tym pamiętać, oraz sprawdzić czy faktycznie dojedziemy do miejsca, gdzie będzie dystrybutor paliwa (więcej w artykule).

W przeciwnym razie może być problem. Przy tym, jeśli posiadamy jedynie taką możliwość, nic nie przeszkadza temu, aby zrobić zapas paliwa w ilości równej takiemu kilkumiesięcznemu zużyciu. Ale także tego rodzaju zapas paliwa należy jednak wymieniać regularnie, ponieważ benzyna podobno ma tendencję do psucia się już po paru tygodniach, zaś olej kluber smary napędowy trzeba chronić przed bakteriami. Najlepiej będzie używać nasze zmagazynowane paliwa na zasadzie rotacji. Na przykład zużywać na bieżąco starsze, a dokupywać świeże, jakie dodamy do zapasów. Musimy jednak wykazać się tutaj sporą systematycznością oraz dbałością o porządek, żebyśmy wiedzieli co i gdzie trzymamy i pamiętali o sprawdzaniu naszych zapasów. Więcej na stronie .
Twój samochód